174 m
Height
39
Floors
2005
Year
completed
Status
Object data
| Height | 174 m (571 ft) ▼ |
| Tip Height | 174 m (571 ft) |
| Structure Mass Height | 161 m (527 ft) |
| Height Top Floor | 153 m (501 ft) |
| Floors | 39 |
| Construction Year | 2005 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1 South Dearborn Street |
| City | Chicago |
| Country |
|