292 m
Height
74
Floors
2010
Year
completed
Status
Object data
| Height | 292 m (959 ft) ▼ |
| Tip Height | 292 m (959 ft) |
| Height Top Floor | 277 m (907 ft) |
| Floors | 74 |
| Construction Year | 2010 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office, rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| City | Abu Dhabi |
| Country |
|