51 m
Height
17
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data
| Height | 51 m (167 ft) ▼ |
| Tip Height | 51 m (167 ft) |
| Building Mass Height | 45 m (146 ft) |
| Floors | 17 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 49 West 72nd Street |
| City | New York City |
| Country |
|