380 m
Height
87
Floors
2012
Year
completed
Status
Object data
| Height | 380 m (1,248 ft) ▼ |
| Tip Height | 381 m (1,250 ft) |
| Height Top Floor | 315 m (1,032 ft) |
| Floors | 87 |
| Construction Year | 2012 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | Plot No 392-190, Dubai Marina |
| City | Dubai |
| Country |
|