828 m
Height
162
Floors
2010
Year
completed
Status
Object data
| Height | 828 m (2,717 ft) ▼ |
| Tip Height | 830 m (2,723 ft) |
| Building Mass Height | 749 m (2,458 ft) |
| Height Top Floor | 585 m (1,918 ft) |
| Floors | 162 |
| Construction Year | 2010 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | commercial office, residential, hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1, Burj Dubai Boulevard |
| City | Dubai |
| Country |
|