168 m
Height
38
Floors
1927
Year
completed
Status
Object data
| Height | 168 m (551 ft) ▼ |
| Tip Height | 168 m (551 ft) |
| Height Top Floor | 139 m (457 ft) |
| Floors | 38 |
| Construction Year | 1927 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-gothic |
| Address | 55 East Washington Street |
| City | Chicago |
| Country |
|