70 m
Height
16
Floors
1924
Year
completed
Status
Object data
| Height | 70 m (231 ft) ▼ |
| Tip Height | 70 m (231 ft) |
| Height Top Floor | 57 m (188 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1924 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | student dormitory |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-gothic |
| Address | 162 North State Street |
| City | Chicago |
| Country |
|