70 m
Height
17
Floors
2000
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 70 m (231 ft) ▼ |
| Tip Height | 70 m (231 ft) |
| Building Mass Height | 67 m (219 ft) |
| Height Top Floor | 62 m (204 ft) |
| Floors | 17 |
| Construction Year | 2000 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | student dormitory |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 150 North State Street |
| City | Chicago |
| Country |
|