53 m
Height
12
Floors
1932
Year
destroyed
Status
Object data
| Height | 53 m (175 ft) ▼ |
| Tip Height | 53 m (175 ft) |
| Building Mass Height | 41 m (133 ft) |
| Floors | 12 |
| Construction Year | 1932 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hospital |
| Status | destroyed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 45th Street & Calvin Street, NE corner |
| City | Pittsburgh |
| Country |
|