153 m
Height
34
Floors
2013
Year
completed
Status
Object data
| Height | 153 m (501 ft) ▼ |
| Tip Height | 153 m (501 ft) |
| Height Top Floor | 136 m (446 ft) |
| Floors | 34 |
| Construction Year | 2013 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office, office condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 44 West 47th Street |
| City | New York City |
| Country |
|