47 m
Height
13
Floors
1901
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 47 m (154 ft) ▼ |
| Tip Height | 47 m (154 ft) |
| Building Mass Height | 44 m (144 ft) |
| Floors | 13 |
| Construction Year | 1901 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | second empire |
| Address | 59 West 46th Street |
| City | New York City |
| Country |
|