46 m
Height
13
Floors
1921
Year
destroyed
Status
Object data
| Height | 46 m (150 ft) ▼ |
| Tip Height | 46 m (150 ft) |
| Building Mass Height | 42 m (137 ft) |
| Floors | 13 |
| Construction Year | 1921 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | destroyed |
| Architectural Style | beaux-arts |
| Address | 135 East Capitol Street |
| City | Jackson |
| Country |
|