46 m
Height
12
Floors
1907
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 46 m (150 ft) ▼ |
| Tip Height | 46 m (150 ft) |
| Building Mass Height | 43 m (140 ft) |
| Floors | 12 |
| Construction Year | 1907 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-classical |
| Address | 160 West 55th Street, 853 7th Avenue, SE corner |
| City | New York City |
| Country |
|