49 m
Height
15
Floors
1924
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 49 m (162 ft) ▼ |
| Tip Height | 49 m (162 ft) |
| Building Mass Height | 47 m (153 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1924 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 161 West 54th Street |
| City | New York City |
| Country |
|