122 m
Height
37
Floors
2005
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 122 m (401 ft) ▼ |
| Tip Height | 122 m (401 ft) |
| Building Mass Height | 109 m (359 ft) |
| Height Top Floor | 106 m (347 ft) |
| Floors | 37 |
| Construction Year | 2005 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 601 West 57th Street |
| City | New York City |
| Country |
|