74 m
Height
21
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 74 m (242 ft) ▼ |
| Tip Height | 74 m (242 ft) |
| Building Mass Height | 68 m (222 ft) |
| Floors | 21 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-gothic |
| Address | 989 Avenue of the Americas |
| City | New York City |
| Country |
|