162 m
Height
42
Floors
1969
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 162 m (533 ft) ▼ |
| Tip Height | 162 m (533 ft) |
| Building Mass Height | 153 m (503 ft) |
| Floors | 42 |
| Construction Year | 1969 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | international style |
| Address | 1700 Broadway |
| City | New York City |
| Country |
|