143 m
Height
42
Floors
1974
Year
removed
Status
Object data
| Height | 143 m (469 ft) ▼ |
| Tip Height | 143 m (469 ft) |
| Height Top Floor | 131 m (430 ft) |
| Floors | 42 |
| Construction Year | 1974 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | office |
| Status | removed |
| Address | Platz der Republik 6 |
| City | Frankfurt am Main |
| Country |
|