62 m
Height
21
Floors
1977
Year
completed
Status
Object data
| Height | 62 m (204 ft) ▼ |
| Structure Mass Height | 58 m (189 ft) |
| Height Top Floor | 52 m (171 ft) |
| Floors | 21 |
| Construction Year | 1977 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1421 Yale Place |
| City | Minneapolis |
| Country |
|