97 m
Height
33
Floors
1964
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 97 m (317 ft) ▼ |
| Tip Height | 97 m (317 ft) |
| Building Mass Height | 91 m (300 ft) |
| Floors | 33 |
| Construction Year | 1964 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | cooperative apartments |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 200 Central Park South |
| City | New York City |
| Country |
|