283 m
Height
70
Floors
1930
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 283 m (927 ft) ▼ |
| Tip Height | 283 m (927 ft) |
| Height Top Floor | 255 m (836 ft) |
| Floors | 70 |
| Construction Year | 1930 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-gothic |
| Address | 40 Wall Street |
| City | New York City |
| Country |
|