417 m
Height
110
Floors
1972
Year
destroyed
Status
Object data
| Height | 417 m (1,368 ft) ▼ |
| Tip Height | 526 m (1,726 ft) |
| Height Top Floor | 413 m (1,355 ft) |
| Floors | 110 |
| Construction Year | 1972 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | destroyed |
| Architectural Style | modern |
| Address | West Street |
| City | New York City |
| Country |
|