172 m
Height
47
Floors
1928
Year
completed
Status
Object data
| Height | 172 m (565 ft) ▼ |
| Tip Height | 203 m (665 ft) |
| Building Mass Height | 168 m (551 ft) |
| Height Top Floor | 160 m (524 ft) |
| Floors | 47 |
| Construction Year | 1928 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 633-645 Griswold Street |
| City | Detroit |
| Country |
|