49 m
Height
14
Floors
1918
Year
completed
Status
Object data Edit
| Height | 49 m (162 ft) ▼ |
| Tip Height | 49 m (162 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (152 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1918 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | neo-gothic |
| Address | 200 West 57th Street |
| City | New York City |
| Country |
|